Milliyet’in refleksi…

■ “İnsanın neresi ağrırsa canı oradadır” sözünü duymuşsunuzdur mutlaka. Bu söz bize de rehberlik ediyor ve Türkiye’nin dikkati hangi konudaysa mutlaka orada olma refleksi gösteriyoruz. Mayıs’ın son haftası, terör örgütünün Suriye kolunun yapmaya çalıştığı yerel seçim ve Irak’ın kuzeyinde devam eden Pençe-Kilit Operasyonu gündem oldu. Ankara Temsilcimiz Didem Özel Tümer, 72 saat içerisinde, Bağdat’ta Irak Başbakanı Sudani ile Efes Tatbikatı sırasında da Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ile röportajlar yaptı. İki röportajı aynı gün yayınladık ve bölgemizde emparyal güçlerin çizdiği senaryonun hayata geçme ihtimalinin giderek zorlaştığını gözler önüne serdik.

■ Bu özeni sadece sahada değil masa başında da gösteriyoruz. Milli Güvenlik Kurulu’nun geçen hafta yaptığı toplantıyı çoğu medya kuruluşu yapay zeka başlığı üzerinden görmeyi tercih etti. Biz bildirideki “PKK/PYD’nin ve ona sağlanan desteğin bölgedeki tüm unsurlarıyla birlikte bertaraf edileceği ve milli güvenliğimize ve komşuların toprak bütünlüğü hilafına herhangi bir oldubittiye fırsat vermeyeceğiz” cümlesinden yürüdük. Bildirideki bu cümlenin alıcısı Washington’dı. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Efes Tatbikatı sırasında söylediği “Teröristan’a geçit yok” cümlesini manşetimize taşıdık. Bu iki çıkışın ardından Washington’dan “Seçimlerin güvenli bir ortamda yapılamayacağını muhataplarımıza ilettik” şeklinde cılız bir ses geldi. Kimi medya kuruluşları bu açıklamayı ABD de seçimlere karşı diye verdi. Washington’ın donattığı ve eğittiği terör örgütünün Suriye kolu üzerindeki etkisini bildiğimiz için “ABD uyarmakla yetindi” başlığıyla duyurduk bu açıklamayı. Her yerde olan açıklamaların satır aralarına bakarken de Türkiye’nin dikkati üzerinden hareket ediyoruz.

■ Çoğumuzun en sevdiği mevsim olan yaz mevsimini yeni bir bebekle karşıladık; Ege bölgemiz için yeni bir ek çıkardık. Bundan böyle her cumartesi günü Milliyet Ege okurlarımızla buluşacak. Okurken büyük keyif alacak; hem bölgesel hem de ulusal magazin ve cemiyet haberlerine, spora, sağlığa ve iş dünyasına kadar birçok alanda renkli haberler bulacaksınız Milliyet Ege’de. İlk sayımızın ardından sizden gelen mesajlarla anladık ki, bu ekimiz önemli bir boşluğu dolduracak.

Ege Bölgesi Temsilcimiz Aslı Öktener’e, bu eke hem bölgeden hem de İstanbul’dan destek veren tüm arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum. Yaz mevsimi için sizlere başka sürprizler de hazırlıyoruz demekle yetineyim şimdilik…

■ Milliyet olarak en övündüğümüz işlerimizden birisi de eğitim haberciliğine verdiğimiz önem ve bu önemin eğitim dünyasının tüm kesimleri tarafından algılanmış olması. Dün yapılan LGS, milyonlarca adayın yarışacağı üniversite sınavlarına dair Eğitim Servisi’miz yine önemli yayınlar yaptı, daha önemli yayınların da hazırlıkları tamamlandı. Bizim için eğitim haberciliği sınavdan sınava hatırlanan bir alan olmadı asla. Eğitim Servisi’nden yıldız muhabirler ve yöneticiler çıkarma geleneğimiz sürüyor. Bu köşedeki ikinci yazımda Milliyet muhabiri Çiğdem Yılmaz’ın yaptığı haberlerle çok ödül alacağını yazmıştım, şimdi bir iddiamı daha yazayım: Aysel Bozan Yılmaz’ın liderliğindeki Eğitim Servisi’mizden Ozan Kadüker’in adını gelecek yıllarda çok duyacaksınız. Ozan’ın hemen her haberi televizyonlarda uzun uzun işlenenen dosyalar haline dönüyor, biz de Ozan ile gurur duymaya devam ediyoruz.

■ Herkese iyi bir hafta ve iyi okumalar diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir